Çocuğum Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

“Yemek saatleri yaklaştıkça sıkıntılarım başlıyor”
“Diğer çocuklar ne güzel yiyor, bir de benimkine bak”
“Bütün gün ağzına bir lokma yemek koymadı”
Başkaları ne güzel yediriyor, bana gelince ağzını açmıyor”
Evde her yemek saati bağırıp, çağırmaktan bıktım”

Bu cümleleri uzatmak mümkün. Sizinde ailenizde buna benzer sorunlar yaşanıyorsa bize kulak verin. Çocukların çok küçük yaşlardan itibaren, kontrol sağlayabildiklerini keşfettikleri konulardan biri; yemek yemek diğeri ise tuvalet alışkanlığıdır. Çocuklar, daha bebeklik dönemlerinden başlayarak, yemek yiyerek veya yemeyerek ailelerini denetim altında tutabileceklerini fark ederler. Yemek yeme saatlerinde işleri zorlaştırarak, ailelerin dikkatini kendilerine çekebilirler, kızgın oldukları anne veya babaya eziyet çektirebilirler.

Beslenme; çocuğun sağlıklı olması için gerekli olduğundan, anane- babalar , özellikle de bu konuda oldukça ısrarcı davranırlar. Çocukları ne kadar çok yerse o kadar sağlıklı olacaklarını düşünerek, onu sürekli yedirmeye çalışırlar ve çocuk yemeyi çeşitli nedenlerle reddettiğinde kendilerini kötü, başarısız bir anne olarak görürler. Annesinin bu konudaki zaafını hisseden çocuk yeme davranışını anneye karşı kullanmaya başlar, başkaları kolayca yedirebilirken anne çok sıkıntı çekmeye başlar. Yedirme sırasında annenin üzüldüğünü veya sinirlendiğini hissettikçe .ocuk davranışını devam ettirir. Olayı çözecek davranışın, olayı başlatan kişiden, anneden gelmesi gerekmektedir.

Anne- babalarını çocuklarını beslenmesi konusunda gösterdikleri duyarlılıklar, sadece kendi kafalarındaki iyi anne- baba imajından kaynaklanmamaktadır. Çevredekiler, özellikle de kendi anne- babaları, büyükleri ve diğer büyükler,

Posted in Annelik, Çocuk, Öne Çıkan, Yazılar.